RFP 2005 a naše dvě maličkosti (4.-7.7.2005)

 

Co předcházelo odjezdu?

Už v dubnu jsme o tom začali mluvit. Pak v květnu jsme pořídili lístky a s hromadou štěstí se nám povedlo koupit i ubytování v Nescafe camp hotelu. O tom tu najdete samostatnou kapitolu. Lístky byly za poměrně dobrou cenu a ten Nescafe camp znamenal, že sebo nemusíme vláčet ani stan, ani spacáky a nic podobného, což byla prima představa. Jenže s blížícím se termínem festivalu se taky přiblížily problémy rázu finančního i časového. Takže pár dní před akcí jsem dokonce nabídla lístky i poukazy na ubytování k prodeji, bohužel se nikdo neozval. Bohužel nebo bohudík? No, prostě jsme s myšlenkou jet nebo nejet žili do poslední chvíle a nakonec opravdu na poslední chvíli v neděli večer přišlo rozřešení a my se rozhodli, že pojedem…

 

Den první – sluníčkový

Ráno v pondělí 4.7. jsme vyrazili na vlak do České Třebové a pak dál do Kolína a Českého Brodu. Do Brodu jsme spolu s hromadou dalších lidí dorazili před polednem a šli jsme ještě někam na kus žvance a první brodské pivko. Všechny hospody a restaurace byly narvané lidmi, kteří už přijeli v neděli na Večírek pro nedočkavé a teď se flákali po městě. Nakonec jsme se přece jenom najedli a napili a vyrazili jsme k areálu festivalu. Jo, vyrazili jsme s davem a já měla zas moudrosti plnou pusu, takže jsme minuli tzv. „značkovací stanoviště“ a došli jsme k bráně bez slušivých plastových kroužků na ruce. Takže jsme se pro velký úspěch museli vrátit kus zpátky a nechat se okroužkovat jako chovné slípky :o) Takhle už nás do areálu pustili, jedinou starostí ochranky bylo, jestli nemáme plastovou láhev s pitím. Neměli jsme, věděli jsme, tak jsme tu poslední odložili včas před bránou. To, že jsme v batozích protáhli jídlo a dva poměrně ostré nože, už nikoho nezjímalo. Nezbylo než z tohoto poznatku vycházet a počítat s tím, že lidi kolem nás mohou mít minimálně taky ten nůž někde v kapse.

Doštrachali jsme se k recepci našeho úžasného Nescafe camp hotelu a dostali jsme přidělený stan s číslem 17. Čert ví jestli to bylo šťastné nebo nešťastné číslo, ale každopádně jsme si s tím stanem měli v příštích třech dnech užít hodně legrace. Nescafe camp se skládal z jedne recepce, 50 dvoumístných stanů, cisterny a umyvadel s pitnou vodou a 5 ks Fujfuj budek. Recepce sestávala z několik příjemných děvčat a jednoho člena místní ochranky. Stany byly jednovrstvé, velikostí tak akorát pro ty dva lidi bez větších batohů a hlavně ty stany měly naprosto dokonale nepropustné dno :o) Řekli byste dokonalé… no, tak čtěte dál :o) Fujfuj budky byly užasné tím, že jich bylo tolik na pouhých 100 lidí, což zaručovalo větší čistotu a soukromí než u všech ostatních budek po areálu kam chodilo zbývajících cca 12.000 lidí… Odhodili jsme věci a vyrazili na pivo a prozkoumat areál a tak vůbec, kde co mají.

Pivo. No, nevím jestli se tomu tak dalo říkat. Točila se desítka Staropramen za dvacku čtvrtinka. Na žízeň to bylo dobrý, ale jinak nic moc. Mně to ostatně začalo být asi po třech hodinách úplně fuk, protože jsem se na pečících sluníčku upekla naprosto do mrtva a musela jsem jít zalézt do stanu, kde bylo aspoň trochu stínu. Obživla jsem až k večeru, kdy přestalo sluníčko tak pálit. …a šla jsem zkontrolovat „škody“ :o) Radek mi volal, že mám dojít na Chinaski, tak jsem se spakovala a vyrazila jsem k hlavní stage, kde prý stojí. No, co myslíte? Nenašla jsem ho tam a ani po další hodině pátrání nikde v okolí. Nakonec jsem ho odchytila na cestě pro další pívo a to ve stavu menšího rozkladu mysli :o) Po menší strkanici a výměně názorů na zábavu jsme skončili v čajovně, kam už jsme pak druhý den pro samou ostudu nemohli :o) Já odešla totiž pryč aniž bych se napila čaje a Radek pod vlivem okolností nebo díky jakési světlé chvilce došel hned za mnou a usnul pěkně ve stanu. Což jsem při pohledu na některé jiné společensky unavené jedince z několikatisícového davu považovala za výhru, protože mohl skončit hůř. V noci se nám rozpršelo a na druhou stranu se nám stan zevnitř i trochu zapařil…

 

Den druhý – voda a bahno

Ráno bylo ve stanu mokro. Kurewsky mokro. Ze všech stran. A taky nám kapalo na hlavu jako v jeskyni. Morko bylo, ale po prozkoumání rozsahu škod jsem usoudila, že to jde ještě zachránit, takže všechno co mělo zůstat suché dostalo igelitový obleček a bylo přesunuto takticky tak, aby pokud možno suché zůstalo. Po krátké pauze v dešti, kdy jsme se stihli nasnídat (každý den jsme dostali v hotelu kafíčko a koláčky ke snídani), zas začalo lejt. Nicméně ve stanu bylo mokro a tak jsme jako správné krysy opustili loď a v pláštěnce a kongu jsme vyrazili „někam“ ven… na čaj a pak pro jistotu hned na pivo.

Tentokrát jsme se dostali do Staropramen hospůdky, která byla udělaná u hlavní stage v patře nad výčepem. Hlavní rozdíl byl v tom, že tu měli pivo o 4, resp. 5 korun dražší, ale točili tu Granát a dvanáctku, což byl nezanedbatelný rozdíl. Tak jsme se tu zabydleli na celý den, teda skoro celý den a jen na sřídačku odskakovali pro jídlo a na fujfuj budky :o) Byla zima a celý den lilo a lilo, strašný… Ale na nás nepršelo, jen jsme byli v mokrých botách a hadrech, tak byla trochu zima. Odpoledne se Radek vydal na průzkum situace ve stanu a přišel s tím, že spacáky jsou ještě  v suchu, ale jinak nám ve stanu stojí úžasná kaluž (na tom naprosto nepromokavém dně) a vypadá to, že se její hladina bude i nadále zvyšovat, protože nám do toho hadrovýho domečku pro panenky teče zipem, švy a i přes tu samotnou průhlednou látku… No, prostě budem mít koupaliště jen a jen pro sebe :o) Davy lidí to zabalily a prchaly k domovu, někteří šílenci se chtěli ještě vrátit na večerní program, někteří už na to prděli úplně. My zůstali. Sice mě představa mokrého stanu docela deprimovala, ale co už?... V osm večer jsem se rozhodla, že se půjdu na tu hrůzu podívat já a že přehodnotím Radkovy poplašné zprávy o hromadách bahna na všech prostorách areálu. Ehm. Tak poslouchejte…

Vyrazila jsem směr stan. První co, tak jsem se zarazila na pár vteřin před první velkou bahnitou louží na přechodu mezi dvěmi stagemi. Představte si jemné řídké bahno, které je všude. Bez příkras a zveličování. Prostě všude. Je hluboké asi 15 cenťáků a rozhodně se mu nemůžete vyhnout. Tak takhle pak vypadalo i celé pole a všechno v areálu. Jedinou zónou bez bahna byl právě náš hotýlek Nescafe. Po několika minutách brodění v bahýnku jsem se šťastně i s teniskami (ono totiž celkem často hrozilo, že vám bahno slupne boty i s ponožkama…) dostala do hotelu ke stanu. Když jsem rozepla zip té promáčené hromádky textilu, tak jsem uviděla hodně vody. Stála hned za vchodem a přibývalo jí čím dál rychleji. Po krátké diverzní akci jsem se vody dokázala zbavit a díky špinavým tričkům a ponožkám jsem vytřela zbytek stanu téměř do sucha. Problém byla neustále přitékající voda… no co už? Nic. Jako dycky. Co šlo zachránit, to bylo relativně v suchu, tak jsem se zas odštrachala do hospůdky k pivu a vylíčila jsem své zážitky Radkovi. Věřil, ale nepochopil, jak jsem to myslela s tím bahnem :o) Užili jsme si večer až do konce, zapařili jsme si s Garbage a před koncem jejich vystoupení začal Radek usínat, tak jsme se vypravili na bahnitou cestu spolu, že jdem jako spát :o) No, teď teprve Radek plně pochopil význam mých slov typu „strašně moc bahna, všude úplně všude a je hnusný a hluboký a řídký a žere boty…“. Dolezli jsme ke stanu. Jako jedni z mála jsme nezdrhli, takže asi za odměnu jsme dostali přes stan igelit a nafasovali jsme nové karimatky a spacáky. Ne že by byly tak mokré, ale i ve vlhkých by se spalo blbě. Stan jsem vytřela do sucha a šli jsme spát s vědomím, že už hodinu neprší a že by to tak mohlo i zůstat.

 

Den třetí – bahno a sluníčko

Ráno jsme měli ve stanu trochu mokro, ale ne z deště, ale jak jsme tam měli zafuněno pod tím igelitem, tak se nám kondenzovala pára a kapalo to na nás zpátky :o) To bylo v pohodě, venku bylo pěkně, tak jsme vylezli a po snídani jsme začali sušit věci. Protože Nescafe camp byl jediným místem bez bahna, zůstali jsme u stanu až do odpoledne, kdy bahno trochu obeschlo a pořadatelé udělali pilinové cestičky a plácky. Pak jsme se vypravili na Granát a něco dobrého k jídlu. Lidí zcela očividně ubylo, hodně lidí před deštěm a bahnem zdrhlo domů, ale i tak nebylo v areálu rozhodně prázdno. Hodně lidí se tu objevilo na večerní program… Kurtizány z 25. AV., Kollerband, Hudba Praha, to byl náš nadupaný program pro tenhle večer… na další stagi pak hráli Leningrad Cowboys, které jsme zařadili do hnusné komerce… fakt děsný. My si užili svoje. Já sice dost brblala, když mě Radek táhnul na Hudbu Praha do stanu s Rock a Pop stage, kde bylo pořád bahna po kotníky, ale musím uznat, že to stálo za to. Po Hudbě Praha jsme si dali ještě pivo a cosi divného k jídlu, já odehnala jednoho somráka, který po se domáhala zbytku našeho hotdogu pořízeného za poslední peníze a šli jsme spát. Tentokrát jsme spali v suchu až do rána.

 

Den čtvrtý – střídavě oblačno

Ráno jsme se rozhlíželi kolik lidí zůstalo v kempu, brzo ráno pršelo, tak jsme byli zvědaví, koho to zas vytopilo. My už měli igelit a voda nám do stanu už nenatekla. Dostali jsme snídani a pomalu jsme balili věci. Kolem deváté jsme pomalu vyrazili na vlak. České dráhy překvapily a zajistily mimořádné zastavení rychlíku na Brno přímo v Českém Brodě, takže jsme se uvelebili a jeli jsme bez přestupování až domů. Doma jsme se najedli, vydrhli a dal prát prádlo a pak jsme spali a spali a spali… co taky jinýho? :o) Byla to prima akce a rozhodně i přes to bahno a vodu a slunko a všechno to bylo fajn, že jsme tam byli :o)

 

Co z toho?

Kapitola PIVO

No, Staropramen není moje hobby, ale zas to není žádný hnus a vyšší stupně se dají pít docela dobře. To, že cena byla poněkud šílená, to lze přičíst prostě „festivalové“ přirážce, která nebývá nikdy a nikde milosrdná. Takže shrnout se to dá asi takto: pivo bylo, bylo ho dost pro všechny, když chtěl někdo více stupňů, měl možnost… za více peněz pochopiltelně :o)

 

Kapitola voda a bahno

Trochu mě/nás překvapilo, že ikdyž všichni všude psali, že RfP bez deště není ten pravý, tak na ten déšť a bahno nebyl nikdo moc připravený. Tím myslím hlavně pořadatele a stánkaře. Sice píší na webu, že připravení byli, ale že jaksi nečekali takovou pohromu. Pak ve Festivalových novinách psali, že se jim těžko shánějí piliny a technika na posypání bahna… myslím, že to jsou věci, které šlo preventovně dohodnout už předem, případně už úplně předem udělat terénní úpravy – cesty a hlediště tak, aby nebylo bahno všude a lidi mohli chodit relativně po suchém povrchu. Takhle to tam fakt vypadalo jako v aréně na zápasy v bahně a ne na fesťáku. V Nescafe campu bylo poměrně nebahnito jen proto, že tam chodilo málo lidí a prostě jsme si to tam nerozšlapali. Jinak to bylo fakt děsný. Někteří kvůli tomu odjeli, jiní se v tom bahně zas váleli, nejhorší byli ti, kteří ožralí skákali do bahna a úmyslně i neúmyslně špinili oblečení těch, kteří se snažili mít od bahna jen boty a nohy… Takové bych příště nechala vyvést ochrankou mimo areál a už bych je zpět nepustila. Prostě tohle mi vadilo. Všude se o tom psalo, že bude pršet a málo nebo nic se proto udělalo, aby to tam nevypadlo jako na zmoklé oranici… Třeba to příště bude vymyšlené líp :o)

 

Kapitola fujfuj budky

Jo, to bylo dobrý, na to kolik lidí tam bylo, tak musím říct, že todle bylo zvládnuté dobře :o) Většinou se tam dal sehnat i toaletní papír a když došel (což není na takové akci považováno za závadu), tak se tam furt aspoň dalo vlézt. Fronty sice byly, ale pouze díky holčičí blbosti, protože se ty nanyky srocovaly jen u jedné skupinky záchodů a u druchých bylo prakticky úplně volno… Budky se pucovaly 2x možná i víckrát denně. U nás v tom Nescafe campu to bylo v pohode celou dobu, toaleťák tam byl prakticky pořád, protože ho tam doplňovala naše hotelová recepce :o)

 

Kapitola Nescafe camp hotel

Plácek byl dostatečně velký, pěkně oplocený a hlídaný. Recepce fungovala nepřetržitě, uměli uvařit kafe a pověsit klíče od stanu na háček. Tak to aspoň vypadalo na začátku. Postupně jsme zjistili, že dokaží i spoustu jiných věcí a dokonce zvládnou i reagovat na neočekávané události. K výbavě patřily fujfuj budky a korýtko s tekoucí studenou pitnou vodou – dost velký komfort v rámci areálu.  V ceně bydlení jsme měli i snídani, která se skládala z koláčků a kafíčka. K půjčenému stanu jsme dostali karimatky, spacáky a polštářky a jako nášup ještě baterku na svícení. Takže dá se říct „full service“. Akorát teda to mělo jednu velkou vadu… jak už jsem psala – všichni všude kecali a psali o tom, jak jistě bude zas pršet a howno dělali proto, aby to lidi nezahnalo domů… takže v Nescafe campu postavili legrační plátěné stany pro panenky – jednovrstvé bez chráněných zipů a švů – jediný co bylo dokonalý, tak to byly ty nepropustný podlážky. Prostě stany, které se prodávají pro děti na léto na zahradu ve všech hypermarketech za cca 300 korun českých. Na stanech logo Nescafe velikosti prasete a to bylo tak celý. Takže při dešti se tyto stany mění velmi rychle v malé bazénky o hloubce 15 centimetrů, kde se blbě plave, ale všechno co ve stanu necháte bude zaručeně mokré, pokud vám jaksi situace nedojde a něco s tím sami preventivně neuděláte. My naštěstí udělali (nějaká ta díra v podlážce u vchodu to spravila) a moc jsme se s tím nes*ali, proč taky?... Druhý den jsem ještě drze řekla o další karimatku místo předsíně před stan, abychom se měli kde vyzout ze zablácených bot a bylo. Recepce fungovala, všechno odsouhlasili a snažili se opravdu pomoct a pomáhali až do noci a ráno zas. Nicméně by mě fakt zajímalo, kterýho člověka napadlo, že postaví na fesťáku, kde každý rok prší, takové aušus stany a ještě za jejich pronájem vybere peníze na zaplacení koláčků a recepčních… kafe nepočítám, to bylo řežijní Nescafe… Jako reklama to bylo dobrý, ale kdo tam spal s náma, tak buď druhý den odjel nebo byl podobně otrlý jako my a vydržel, ale má asi stejnou otázku jako my… kdo jsou ti lidé, kteří vymysleli stany v Nescafe camp hotelu?... Spali někdy vůbec venku pod stanem nebo pod širákem?... Asi ne, jinak by tušili co nastane v dešti a jestli to udělali vědomě, tak jsou to fakt dementi. Všechno v campu bylo moc fajn, jen ty stany stály fakt za howno. Jestli někdo někdy pojedete na nějakou akci a budete chtít spát v Nescafe camp hotelu, tak si vezměte sebou malířskou přikrývací fólii, izolepu, igelitové pytle na věci a nůž… s tímhle zaručeně přežijete i v tom pidistanu pro panenky :o))

 

Kapitola HUDBA

Jo, tak ta se povedla. V pondělí jsem si užila až Chinaski, předtím ani potom nic. V úterý už to bylo lepší, byl Blue Effect, Kryštof, Divokej Bill a Garbage… pak jsme šli spát a ve středu pak Krucipüsk, Wohnouti, Kurtizány z 25. AV s Tomášem Varteckým, o kterým mi Radek vykládal romány. Pak Mňága a Žďorp a Kollerband… no a pak jsme se bahýnkem přesunuli do ještě většího bahýnka ve stanu Rock a Pop a zúčastnili jsme se šílené šou Hudby Praha. Mně to bylo fuk, ale prý to měli hodně blbě nazvučené… já se svým hudebním hluchem jsem sice zaregistrovala, že to nezní zrovna dobře, ale čert se v tom vyznej… Myslím,že nejlepší byl asi ten Kollerband, docela zaplnili hlediště u hlavní stage. Nicméně narváno měly i Tři sestry, které bohužel pro nás kolidovaly časově s Divokým Billem – já si je sice užila asi 10 minut, když jsem se kolem plazila bahnem, ale budem na ně muset někdy zajít na pořádnej koncert :o) Co byla ovšem děsná hrůza, to byli ti Leningrad Cowboys… hudba na nic, zpěv na nic… komerční kapela se vším všudy. Ve stanu Global Zone jsme ani nebyli… hráli tam DJeové nějaký techno a to nebylo zrovna zajímavý – hlavně v tom bahně.

 

Kapitola sama o sobě

Takže festival se povedl – dvě negativa – nedostatečná příprava na vodu a bahno ze strany pořadatelů a stany v Nescafe camp hotelu.

Zbytek byl úplně v pohodě :o)