Otřásl se můj svět a vesmír

 

Jsem ateistka, neznaboh, prostě nevěřící. Vždycky jsem si říkala, že budu věřit jen v sebe a to bude stačit. Nějaký nadpřirozený bůh nebo Bůh nebo někdo jiný někde v oblacích, že stejně být nemůže. S tím žiju do teď. Ale nejsem si už tak jistá, jako dřív.

Jsou to skoro tři roky zpátky, kdy jsem díky svému příteli Radkovi „potkala“ Dia. Ronnie James Dio, takové pěkné umělecké jméno. Nic mi to neříkalo. Dostala jsem krátkou přednášku, pak trochu delší přednášku, pak krátký seznam alb skupiny DIO, tedy hlavně těch prvních pěti. Heavy metal a ten, kdo dával a dává směr, je menší než já (to mi přišlo srandovní, ale jen chvíli), není zrovna nádhernej (věc osobního názoru), ale má obrovské charisma a hlavně vypadá, že nezkazí žádnou zábavu. Sympaťák o trochu starší než můj taťka.

Tak jsem začala koukat, kde by se dalo něco od toho pána a jeho kapely sehnat k poslouchání a také jsem postupem času pochopila kudy vedla jeho hudební cesta. Čím víc se u nás doma začalo shromažďovat CD a DVD s logem DIO a Black Sabbath (samozřejmě z oněch let, kdy byl Dio frontmanem), tím víc se taky ozývalo (v bytě 1+1 to začal být skoro akustický problém :o), že by bylo fajn vidět Dia naživo.

Po té co jsme propásli Silvestr 2006 s Diem v bulharské Kavarne – ano, opravdu jsme byli ochotní strávit tři dny ve vlaku kvůli jedné noci s Diem – bylo jasné, že letos pojedeme kamkoliv, abychom ho viděli a slyšeli.

Projekt Heaven and Hell Live 2007 jsme sledovali od samého začátku, hned jak bylo možné nějaké informace sehnat. Každý večer jsme seděli u internetu a zkoumali vypsané termíny turné a čekali a čekali. Jako první a nám nejblíž jsme našli termíny v Polsku. Katowice se staly vyvoleným městem pro letošní rok :o) Nepojedem na festivaly, nepojedem na dovolenou, pojedeme na Dia a staré Black Sabbath!

Vstupenky od Sparku, jízdenky na vlak, peníze na trička a středa 20.6.2007. Všechny podmínky pro akci splněny, vyrazili jsme vlakem z Brna na cestu do Katowic. A jak to bylo dál?

 

Po pěti hodinách nás vlak vyklopil na nádraží v polských Katowicích. Nikdy jsme v tomto městě nebyli, takže první cesta vedla do stánku s novinami a utratili jsme pár zlotých za mapu města. K velké radosti jsme zjistili, že hala Spodek je jen pár bloků od nás a dojdeme tam lehce pěšky a vzniklý časový prostor můžeme využít k pozdnímu obědu a celkovému občerstvení po dlouhé cestě :o) Jak jsme si řekli, tak jsme udělali a bylo to fajn. Pozn. pizzu si v restauraci Neptun nedávejte, to byla asi jediná chyba v celém dni :o) Na sedmou hodinu večerní jsme se pomalým krokem vydali k místu konání.

Tady musím velmi, velmi moc pochválit organizaci akce. Nikde žádné fronty, žádný nepořádek, žádní opilí lidé. Pro mě osobně fascinující stav, opravdu to zvládali v klidu a pohodě. Možná k tomu přispěla i celková návštěvnost, ale myslím, že systém by zafungoval i v případě desetinásobku fanoušků.

Měli jsme lístky na plochu a ocitli jsme se v centru dění. Stáli jsme hned u mistra zvukaře, tedy zády k sektoru režie koncertu. Koncert začal s poloprázdným obsazením haly. První předkapela byla tuším místní (popravdě ani omylem jsem nepostřehla jejich název), hudba to v jádru nebyla špatná, ale byla jsem trochu zděšená z jejich „zpěváka“. Myslím, že by si jedině polepšili, kdyby ho zkusili vyměnit :o)

Druhou předkapelu už si dovezli Heaven and Hell sebou a bylo to znát, takže se opravdu dav naladil na správnou frekvenci a vzrušení, které mezi fanoušky vládlo pak bez náznaku ochabnutí vydrželo i delší pauzu. Když říkám delší, tak myslím delší, nikoliv dlouhou, protože vše bylo opravdu připravené tak, že dlouho jsme čekat nemuseli :o) Po deváté večerní začala za námi sílit komunikace mezi režií a pódiem a pak se setmělo. Mimochodem jsem se tam platonicky zamilovala do mistra zvuku, byl to velmi sympaticky vyhlížející chlápek, se kterým bych s radostí šla aspoň na pivo :o) Mým jediným štěstím je, že můj přítel má stejně pěkné delší kudrnaté vlasy jako onen zvukařský mág, tak jsem překonala pokušení se s ním seznamovat :oD (stejně by utekl, teda, spíš by se ani nepřiblížil :o)

Takže, kde jsem to skončila? …setmělo se.

Pak se mi sesypal dosavadní svět k nohám. K jeho nohám. Hodně lidí o něm říká, že je malý velký muž, že je bůh a král, že vládne Zemi i celému vesmíru. Já o něm říkám, že je čaroděj, který umí vyprávět příběhy. Příběhy o čemkoliv z jeho hlasu a gest dostávají zvláštní nádech. Nádech reality. Prostě jim věříte a sami ty příběhy pak žijete nebo máte dojem, že se vás aspoň hodně týkají. Slovy nepopsatelný zážitek prožíval celou tu hodinu a půl i můj Radek, jehož je Dio na poli hudebním nejvyšší modlou, kterou asi nikdo nikdy nepřekoná. Prakticky nepřetržitá show složená z výběru toho nejlepšího z Dio’s years Black Sabbath, toho, kvůli čemu se tu sešli všichni fanoušci, postupně gradovala. Videoprojekce spolu s kulisami na scéně přesně korespondovala s tím, co se odehrávalo na pódiu. Vinny Apicce uprostřed své unikátní sestavy bicích předváděl opravdový tanec titánů a ve svém sólu mi názorně předvedl na co, propánajána, potřebuje ty bubny za sebou. To jsem teda koukala. Pánové Butler a Iommi nezůstali ve svém oboru pozadu ani o milimetr. Rčení basa tvrdí muziku je stará známá pravda, ale když se sejdou bicí s basou takových velikánů, tak člověk jen stojí a zírá a vnímá hudbu.

Ano, vnímá. Ozvučení bylo vynikající a jak jsem tam tak stála, tak chvílemi bylo škoda se hýbat, abych nenarušila vlny hudby, která jakoby procházela mnou a pokračovala dál k ostatním lidem. Byl to příjemný zážitek, z každého tónu ve mně kousek té hudby zůstal a mám ho teď pořád sebou :o) A co Dio? Ten čaroval a vyprávěl davu a aspoň na chvíli nám dal pocit velké sounáležitosti s nečím velkým a s ním samotným. Heaven and Hell a Die Young a … a další a najednou byl konec, povolali jsme sice ty čtyři zpět na pódium, ale po přídavku bylo víc než jasné, že velkým děkovným potleskem skončil TEN večer a každý zas musíme jít kam nás osud volá a nebo posílá :o)

 

Odolala jsem touze jít poděkovat mistru zvukaři za pěknou práci a tak ani nevím, jak se ten šikovný člověk jmenuje :o) Pak už jsme se vypravili ven do noci. Bylo asi jedenáct hodin. Z haly Spodek jsme se dostali v pohodě bez jakýchkoliv tlačenic a bez problémů střeženi místní policií jsme prošli až k nádraží. Cesta domů byla únavná, ale druhý den jsme měli rezervovaný na spaní a taky jsme se těšili až si vyzkoušíme doma nová trička s nápisem Heaven and Hell 2007.

Co dál? Co bude dál, když už jsme HO viděli a slyšeli? No, co by, ještě jsme ho neviděli a neslyšeli s kapelou DIO přece :o))…