Svišti podle Kachněte…

 

Pro ty, kdo to neznají… tak existují jistí kačeři z Kačerova od Walta Disneye a ti mají příručku Malého sviště…

 

Tak teď se sama děsím, co z tohodle vznikne. Píšu to jako jedinou věc na webu v první verzi na papír s úmyslem, že to pak přepíšu na komplu v práci. Jo, teď by se mi kompl hodil doma :o)

Nebude to žádná univerzální příručka pro přežití ve volné přírodě. A to hlavně z tohoto důvodu. Jde o to, že každý člověk vydrží něco jiného, ať už jde o délku trasy, váhu a velikost batohu, vybavení, komfort spaní, množství oblečení, jídla a pití a tak vůbec. Prostě bych nerada, aby padle podle toho, co vydržím venku já, někdo jinej někde zmrznul :o) nebo umřel hlady a únavou… Takže berte to jen jako stručné shrnutí toho, jak a s čím jezdím na výpravy já :o)

 

Jo, byly časy, kdy sem vyrazila s batohem Gemma 75 narvaným k prasknutí. Táhla sem sebou mimo spacáku, karimatky, celty, ještě hromadu oblečení, jídla a spoustu různých „drobností“. Bágl vážil asi dvacet kilo a to sem jela ven jen na JEDNU noc :o) No, jasně, že sem pak byla po pár kilometrech odvařená a druhej den sem pak málem nedolezla k vlaku. Tohle se stalo už pěkných pár let dozadu a od té doby sem jaksi poněkud přehodnotila situaci. Myslím ale, že ještě letos (2003) na jaře měla redukce mé výbavy mezery. Ovšem během léta a podzimu už sem na „to“ přišla :o)

„To“ je takový moje malý know-how přesně ušitý  kachněti na míru. Takže teď vám představím svoji kompletní výzbroj a výstroj, kterou momentálně disponuji doma a ze které vybírám na své výpravy podle počasí a situace. Takže show může začít:

 

1. batoh Gemma 75 – starý model zeleného batohu od mé oblíbené firmy. Mám ho už asi osm let, nesedí mi moc ideálně na zádech a když ho naložím plnej, tak mám co dělat, abych ho unesla. No, letos sem ho měla jen jednou, na výpravě na Boudu s Jiříkem, protože sem mimo obvyklé výzbroje táhla ještě šest piv v plechu :o) Jinak už tenhle batoh používám jen při stěhování. Možná jeho čas ještě přijde.

 

2. batoh Gemma 35 Life – malý, milý, zelený, docela roztrhaný, ale ještě funkční. Jo, mám ho už taky osm let. Koupila sem ho v době, kdy mě stál skoro půlku výplaty. Mám ho moc ráda. Vleze se do něj neskutečně moc potřebných věcí, je kompaktní a dobře vymyšlený.

 

3. spacák Gemma – tmavě modrý navenek, světle modrý uvnitř. Mumie s límcem. Mám ho taky už osm let :o) Kdysi v něm bylo v –5°C vedro, teď už promrzá u nuly. Na objem je véélikej a nemám na něj ani žádnej kompresní obal nebo tak něco. Tahám ho sebou, tak jak je a mám ho ráda :o)

 

4. Alumatka – jo, to je dvacet deka izolace. Není to to správný labůžo jako karimatka, ale v nejhorším to stačí. A nejhorší to na mých výpravách je dycky :o) Izoluje od mokra a trošíčku od chladu. Je to díky ceně takový spotřební materiál, ale já mám od začátku pořád jen tu jednu. Už asi čtyři roky.

 

5. Celta – českej čtverec :o) Co víc dodat? Celtu sebou vozím vždycky a nejenom na výpravy ven, ale kamkoliv, kde se celta může hodit. Dá se na ní sedět, ležet, jíst spát, dá se z ní udělat pláštěnka nebo jen plachta na přikrytí čehokoliv.

 

6. stan Coleman Nevada – uvrtal mě do něj Egi… furt mlel o tom, jak je to skvělej stan až sem si ho taky pořídila. Je to nejnovější součást vybavení. Maličký super stan. Vyspí se v něm pohodlně dva lidi, dva psi a dva velký batohy. Samotní dva lidi se tam vlezou až moc fajn :o) Mám těžší verzi se železnejma tyčkama, protože dural byl o litr dražší. Stan postaví i jeden člověk za 15 minut včetně kolíkování, dva lidi to mají za chviličku, pokud se teda jeden druhýmu nemotají pod nohama :o) Zbourat ho je ještě rychlejší. Po tmě sem to v jednom člověku zvládla taky do těch 15 minut.

 

Teď přejdu volným krokem k oblečení a pak vám postupně prozradím zbytek… Takže, když jezdím na výpravy, tak jezdím do hor a případně na bunkříky a od toho se docela odvíjí moje oblečení.

 

1. Maskáče – vzor 60, neboli jehličí. Mám kalhoty a dlouhý kongo. Kalhoty jsou super, dovybavené řemenem a kšandama, jinak by mi spadly… :o) Kongo sebou vozím podle počasí. Někdy jen jako polštářek pod hlavu, někdy jako super vrchní vrstvu oblečení do deště a větru.

 

2. Pláštěnka a větrovka – obojí modré tmavší barvy. No, jasný nevypadá to ani zálesácky ani bunkrácky, ale je to praktické, lehké a funkční a já se rozhodně nebráním moderním materiálům a technologiím, pokud to má na horách fungovat :o) Obojí je jen pod zadek. Větrovku nosím na podzim často, pláštěnku vytahuji jen v dešti. V kombinaci s vytaženou kapucí a s kšiltovkou se mi obojí výborně osvědčilo.

 

3. Kšiltovka jedna a druhá – mám dvě. Černou obyčejnou. Ne úplně obyčejnou, dostala sem ji od Jiříka JDC, přivezl ji až z Německa :o) Je tak trošku ušmouraná, protože ji často tahám přidělanou na batohu. Tahle černá je do deště a na léto. Pak mám druhou šedou z fleecu s klapkma na uši od O’neila :o) Tu sem si koupila před lety za děsně moc peněz, protože se mi fakt líbila a pořád se mi líbí. Asi jste uhodli, že takhle je na zimu :o)

 

4. Šátek, šála a rukavice – k tomu asi není co dodat. Mám od Honzíka z Prahy trojcípý vojenský zelený šátek. Nosím ho v létě kolem hlavy. Šála a rukavice jsou na horách potřeba do zimy k větrovce. Opravdu je nosím, i když sem blázen, protože zmrznout fakt nehodlám :o)

 

5. Botky – kanady a Meindl – Kanady beru jen na víkendy, kde se moc nechodí, takže třeba na Stašov a podobně. Když jedu fakt na hory, tak si obuju svoje super spolehlivé goretexové botky značky Meindl. Investice do nich byla jednou z nejlepších za poslední roky, navíc mám dojem, že sem je tenkrát neplatila já :o) Mám je už tři roky a nedám na ně dopustit. Slouží mi současně i jako normální zimní botky a jsou prima.

 

6. Ponožky a návleky na botky – Co se týká ponožek, tak jsem se „zamilovala“ do značky Moira. Nic jinýho na mých nohách na výpravě nenajdete. Návleky na botky mám křiklavě modré, ale je to praktická drobnost. Zateplí nohy a nemáte hned mokrý a špinavý botky. Uznávám, na maskáčích to vypadá ujetě, ale aspoň mě v mlze na horách nepřehlídnete :o)

 

7. Mikiny a košile – Mám jednu mikinu už osm let :o) Hm, proboha, co se to před těma osmi rokama dělo??… Je šedá, fleecová By Camagnolo… Mám ji moc ráda a často ji na výpravách nosím. Pak mám ještě černou teplou mikinu. Tu tahám až na podzim a v zimě. Když je velká zima, tak nosím kombinaci obou mikin pod větrovkou. Košili mam starou flanelku a nosím ji ke koním na Stašově.

 

8. Kraťasy – na léto a teplý podzim mám černý kraťasy s kapsami. Jsou super a ztratí se na nich ledasjaký flek :o)

 

9. Vrstva triček a spol. – Hm, tak trička nosím buď zelený vojenský nebo obyčejný černý bavlněný a nebo nosím trička od Hannahu. Krátký nebo dlouhý rukáv podle počasí. Když je zima, tak pod maskáče nosím bavlněný dlouhý elasťáky. Co se týká prádýlka, tak zásadně bavlněný. Černý bavlněný piditriko a černý nebo khaki kalhotky…prostě úlet až do konce o)

 

No, tak už víte, co mívám na sobě a co mám za základní výzbroj na spaní venku. Takže teď tak nějak ještě vyjmenuju zbytek věcí, který nějak souvisí s výpravama.

Na spaní venku mám ještě dodatečný vybavení do deště. Egi o tom píše na svým webu, jako by to byla super věc, ale když to viděl poprvé v reálu jako můj výmysl, tak se mi smál. Ale postupně i on uznal, že to není úplně blbej nápad. O co jde? Na jednu noc venku si vozím 1x mikrotenovou zakrývací folii o rozměru 4x5 metrů a 2x igelitový pytel na odpadky o objemu 120 litrů. Jo, prostě celta je fajn, ale v průtrži mračen vám tak do tří hodin proteče a pak igelit oceníte. Z fólie se dají postavit různý super domečky :o) Pytle jsou na batoh a botky. Když se ráno můžete převlíct do suchých věcí a máte sucho v botách, tak věřte, že se budete koukat na hory veseleji. To má samozřejmě cenu jen pokud ráno už neprší… Já sem sice cvok a když to jinak nejde, tak usnu i v dešti na holé zemi a ještě se u toho směju, ale to je extrém. Normálně spím ráda v teple a suchu jako všichni. Jo a když jedu na víkend, tak beru ty fólie aspoň dvě.

Další věcí je baterka. Když jedu na bunkříky, což je skoro pokaždé, tak vozím poměrně velkou baterku. Není to ani kryptonka, ale svítí fajn. Pak sebou tahám foťák. Ten nemá význam pro přežití, aspoň teda myslím. Tahám ho sebou jen proto, že ráda fotím. Mám maličkou Prakticu a nosím ji na pravým popruhu na báglu, aby byla při ruce.

Tak a teď se dostávám k takovým těm opravdu drobnostem, které mám v igeliťáku v horní kapse batohu: propiska, Valetol, žvýkačky, papírové kapesníky, náhradní články do baterek, obinadlo, krém na ruce, zrcátko, hřebínek, náhradní film, náplasti, zapalovač, sirky. Taková malá KPZetka :o)

No a pak to svým způsobem nejdůležitější. Výbava pro přežití. Taková sada pro případ, že přijdu o batoh a všechno mimo kalhot… Všechno co teď vyjmenuju se mi vleze do pravé kapsy na nohavici maskáčů nebo kraťasů. Takže z dokladů vozím jen OP, Z-kartu a šalinkartu + peníze v hotovosti. Tohle zabalené v igelitu. Pak mobil, malá tužková baterka, která dobře svítí. Dál propiska, papírový kapesníky, klíče, nůž a Tatranka. Tohle všechno se mi do té kapsy v pohodě vleze. Plus normální vojenský kapesník do kapsy a rezervní igelitové sáčky na mobil a foťák do deště. A nakonec mapy a papír s pár odjezdama vlaků. Jo, mapY, protože já občas jezdím durch dvě mapy, někdy i tři :o)

Úplně poslední věcí není věc , ale moje malé žluté plyšové kačátko, které přežívá venku na batohu za každého počasí. Takovej výsostnej znak a symbol odolnosti :o))

 

Teď zbývá tuhle výstroj a výzbroj použít. Když balím bágl Life, tak dovnitř dám spacák, alumatku (nebo stan a alumatku pak nahoru s celtou), igelity a fólii, baterku velkou, někdy rezervní tričko a ponožky nebo v zimě teplý oblečky navíc a jídlo. Horní kapsa obsahuje již zmíněnou KPZetku. Celtu a pláštěnku mívám nahoře na batohu. Boky báglu patří flaškám s vodou a přední kapsa je dělaná na mapy. I když mapu obvykle mívám cestou přidělanou u pasu, aby byla po ruce. Na báglu je na bederáku malá kapsička, ve které mívám drobný a žvýkačky a taky březovou kůru a sojčí peříčko :o) Takhle teda vypada můj sbalenej bágl na tři dny/dvě noci.

Kapitola o jídle bude krátká. Na víkend toho moc nevozím, protože hodně chodím a koukám a jídlo beru jen jako nutnost. Jím obvykle jen dvakrát denně. Když se vzbudím a než zalezu spát a to ještě občas taky nevyjde a přes den slupnu občas nějakou tatranku. To co sebou vozím teď je celkem standardní výbava, aspoň myslím. Jsem z těch, kteří na výpravách nevaří. Jedním z důvodů je to, že se často pohybuju v chráněných oblastech, takže stejně jako nevozím většinou stan, tak ani nedělám ohýnky. Stan vozím jen kvůli zimě, jinak radši spím pod oblohou plnou hvězdiček. Na horách v létě umí být noční obloha kouzelná :o) No, dřív sem vozila chlebík, rohlíky a konzervy a paštiky a oplatky. Teď vozím prakticky to stejný, jen se liší úprava podle počasí a ročního období. V létě si ráda udělám na celtě super piknik s konzervou, al epro deštivé víkendy mám vychytávku roku :o) To si doma nachystáte pěkně chlebíky nebo rohlíky s paštikou a každej zvlášť pak zabalíte do mikrotenovýho sáčku. Divný? Do deště ideální, nevěřili byste, jak se papírový ubrousky v dešti lepí. Pak vozím pár tatranek a BeBe Dobré ráno oříškový :o) No a do zimy se hodí placačka rumu :o) To je celý. Když je příležitost a peníze, tak si dám na závěr výpravy pivko a nějaký jídlo. Přes víkend jinak kupuju občas jen pití.

 

Tak teď přemýšlím, co dál.

Jo, jak si ustlat? No, já přespím skoro všude. Ideální je louka na okraji lesa. Na travičce se spí fajn. Jasný, když je hnusně, tak si zkusím najít něco aspoň za větrem, když už ne pod střechou. No, třeba Egi na spaní dělá tzv. polní prezervativ :o) To si zalezete ve spacáku napříč do celty, nohy dáte do kapuce a zabalíte se a pak vypadáte jako v … hm, prostě tak :o) Já teda takový kraviny nedělám. Když je pěkně tak se jen tak rozvalím na celtě. Když prší, fouká a je vůbec hnusně, tak mám půlku celty pod sebou, pak alumatku, pak já ve spacáku s batohem pod hlavou a druhou půlkou celty se přikryju. Když úplně nelije, tak mívám botky schovaný za sebou pod celtou.

Tak a prostě tak to je. Teď víte, co mám na horách sebou. Všechny ty věci mi málokdy zaručí 100% pohodlíčko, ten zbytek je už o tom, co kdo vydrží a je ochotnej vydržet. Na horách je fajn, i když je tam hnusný počasí, když je krásně, tak je to super. Já se letos vrátila na hory, protože to tam mám ráda a chtěla sem zas prolízt místa, který už sem znala. Fakt je, že některý výpravy byly tak trošku mně samotné natruc a párkrát mi ani to skvělý vybavení málem nestačilo k přežití :o) O jediný vás prosím, neberte tohle fakt jako nějakej návod, protože bych nerada, aby mimo mě ještě někdo jinej na horách zmrznul :o))…